Koliko žena pilota leti u komercijalnoj avijaciji
Mar 03, 2025
Aviatrix ili u množini Aviatrices su nekadašnji popularni nazivi za žene pilote, koje danas upravljaju najmodernijim avionima u ogromnom broju svetskih avio-kompanija, međutim njihova zastupljenost je samo 4% u odnosu na ukupan broj saobraćajnih pilota. Taj procenat je nešto uvećan zadnjih par godina i iznosio je 3,6% na globalnom nivou (oko 79% žena čine kabisnki deo posade dok je procenat žena pilota oko 4%), pri čemu je najveći porast zabeležen u regionima Azije i Pacifika, zatim Latinske Amerike i Kariba, dok je Severna Amerika zabeležila najviši rezultat na svetu sa 4,&% žena pilota, a zatim slede Evropa i Afrika sa 4,1%, odnsono prosekom od 4% u svetskim razmerama. Po nekim statistikama, Indija trenutno ima najveći broj žena pilota u svetu koje čine 12,4% sastava letača u linijskom saobraćaju.

Ženski deo populacije davno je krenuo sa letenjem aviona na motorni pogon, još od davne 1908. godine, kako kažu neki podaci, međutim sve do 1970. godine, najveći broj žena bilo je ograničeno na letenje nekih sportskih ili privatnih aviona, odnosno asistenciju u raznim ulogama unutar vazduhoplovne industrije. Mali broj žena pilota se zbog istorisjkih rodnih predrasuda i manjim ambicijama za karijerom u avijaciji usuđivao da krene putem letenja, da bi tokom vremena u svetu bili nuđeni razni mentorski programi i stvaranja inkluzivnih praksi sa mogućnošću zapošljavanja, koji su pomogli prevazilaženju ovih barijera širom sveta, a pre svega u SAD.
Velika perspektiva za devojke, buduće pilote širom sveta
U Velikoj Britaniji, koja je svakako i sinonim civilne avijacije u svetu, neke kompanije i vazduhoplovne organizacije pokrenuli su i pilot-programe posetama školama ili organizacijom letnjih škola letenja radi privlaćenja većeg broja mladih devojaka koje bi u budućnosti upravljale komercijalnim avionima. U kompaniji EasyJet, gotovo 7,5% pilota čine žene, dok je prosek britanske avio-industrije oko 6,5%, odnosno oko 300 žena uključujući 99 kapetana koje sada lete za kompanije.

Avijatičarke (Aviatrix Women) su suštinski uključene od početka u avio-industriju od minornih pozicija, preko upravljanja manjim, i u današnje vreme velikim dugolinijskim avionima, helikopterima, ali su uključene i u razvoj svemirskih dostignuća. Treba podsetiti i da je najpoznatija žena-pilot u analima svetske avijacije bila Amelia Earhart koja je svojim avijatičarskim dostignućima osvojila svet svoga vremena, odnosno najpoznatija žena pilot koja je samostalno preletela Atlantik.
Sjedinjene Američke Države se često ili gotovo uvek smatraju najboljom zemljom za obuku pilota, pre svega posedovanjem velikog broja škola i visokih školskih ustanova iz oblasti aeronautike, naprednih objekata za obuku uključujući sveobuhvatni obrazovni program kao i posedovanjem raznovrsnosti u avijaciji, te se na taj način ukazuje i velika prilika mnogim devojkama za buduće profesionalne izazove.
Treba pomenuti i strukture ličnosti, koje su uzimaju kao jedan od faktora budućih žena- letača uključujući komercijalnu i vojnu avijaciju u SAD, pa su tako „Velikih pet“ elemenata bitni za dalju selekciju,
- Neuroticizam
- Ekstravertnost
- Otvorenost za nova iskustva
- Prijatnost u ponašanju
- Savesnost
