Naslovna Vesti Istorija

Koje su nove procedure putovanja u međunarodnom avio-saobraćaju

Opensky

Apr 05, 2025

Svetski avio-saobraćaj odnosno procedure prilikom putovanja donose izvesne izmene širom sveta, pre svega u Evropi i SAD, gde su implementirane ili se očekuju na dalju primenu prilikom doalska na aerodrom. Mnogobrojni propisi i procedure donose određene benefite, a pre svega pri unapređenju bezbednosti i samog ubrzanja protoka putnika tokom graničnih procedura. U isto vreme same proceduralne promene znače i detaljniji pristup pripremi za putovanja kako bi se izbegle neprijatne situacije ili nesporazumi na aerodromima.

Sjedinjene Američke Države već od maja ove godine uvode novo pravilo putovanja na domaćim linijma unutar SAD gde će svi putnici stariji od 18 godini biti u obavezi da poseduju Real ID, odnosno dokument o identifikaciji, vozačku dozvolu ili ličnu kartu koje ispunjavaju bezbednosne standarde radi ukrcavanja na domaći let. Ova ažurirana dokumenta dokazuju identitet putnika, državljanstvo i status legalnog boravka u SAD.

Velika Britanija je uvela, kako je već i najavljeno, sistem ETA (Electronic Travel Authorisation) elektronsko odobrenje za ulazak u Ujedinjeno Kraljevstvo, ili tranzit bez ulaska, namenjeno putnicima kojima nije potrebna viza, a koje će važiti uz pasoš i trošak od 10 funti. Od ove procedure izuzeti su građani Velike Britanije, a putnici će biti u obavezi da uz lične podatke daju i podatke o pasošu kao i prateća pitanja o podobnosti ulaska u zemlju.

Evropska Unija je za sada odložila ETIAS sistem za ulazak u EU (European Travel Information and Authorisation System) namenjen svim građanima van EU kojima nije potrebna viza za ulazak (50 zemalja) a nameravaju da putuju na tu teritoriju. Pri tome je takođe odložen i EES  sistem (Exit/Entry system) koji spada u domen elektronske evidencije prlaska granice EU.

Dodatna pravila i benefiti za putnike pri neregularnosti putovanja

Mnoge avionske kompanije u Evropi ili SAD dodatno će unaprediti korisničko iskustvo putnika u slučaju određenih iregularnosti na letu, gde spada i momentalna refundacija karata za otkazane letove uz jasnije definisanje prirode kašnjenja ili otkaza leta, kao i obeštećenja za kasno isporučeni ili trajno izgubljeni prtljag.

Svakako treba podsetiti na proveru prava putnika u slučaju kašnjenja, jer putnici imaju pravo na izvesnu finansijsku nadoknadu  u rasponu između 250 i 600 eura u zavisnosti od kašnjenja i udaljenosti destinacije. U isto vreme imaju pravo i na besplatno osveženje ili obrok u razumnom odnosu na vreme čekanja do leta.