Naslovna Vesti Istorija

Koliko je važno zdravlje i psihička stabilnost pilota

Opensky

May 15, 2024

Zdravlje nema cenu, opšte je poznato među ljudima, kao i zdravi životni stavovi u isto vreme. Avijacija nosi sa sobom mnogo izazova, avantura, lepih trenutaka, ali i iskušenja, problema i stavova. Velika ekspanzija komercijalnog vazdušnog saobraćaja iziskuje i potrebu za velikim brojem pilota, kako muškaraca tako i sve više žena u današnje vreme, odnosno prema nekim procenama u narednih 20 godina globalno će biti potrebno oko 650.000 komercijalnih pilota, a samim tim se nosi i veliko pitanje održivosti adekvatne selekcije u medicinkom i opštem psiho-fizičkom smislu. Trenutno je u svetu veliki izazov, posebno kod velikih kompanija i operatora, nedostatak pilota i potpuno obučenih i iskusnih kapetana, dok se sa druge strane granice odlaska u penziju mahom standardizuju pa je tako takozvani PIC (Pilot in command) u mogućnosti da upravlja do 60. ili čak 65. godine, u zavisnosti od regulativa određene države odnosno EASA standarda na Evropskom prostoru.

Dobra selekcija i istrajnost mentalno-fizičke kondicije pilota tokom karijere osnovica su svake avionske kompanije. Održivost bezbednosti i operacija samog aviona prevazilazi tehničku stručnost, i zahteva sveobuhvatni fokus na dobrobit pilota. Apsolutno svi piloti koji upravljaju raznim tipovima aviona u okviru bilo koje vrste i veličine avionske kompanije, putničke ili cargo, daju svoj prioritet fizičkoj spremnosti i mentalnom zdravlju kako bi se snašli u izazovima koji su svojstveni ovoj izuzetno zahtevnoj profesiji, što se naravno i kontroliše redovnim rigoroznim medicinskim i psiho pregledima u okviru avionskih kompanija ili određenih medicinskih ustanova. Prihvatajući praksu kao što je redovno vežbanje u slobodno vreme, održavanje uravnotežene ishrane, zaštita sluha i vida i aktivno upravljanje mentalnim zdravljem, ojačava se ličnost letača u okvirima strogosti samog letenja, velikih zahteva u današnje vreme od strane poslodavaca odnosno kompanijskih sistema, a u isto vreme i izazovima globalnih dešavanja i opšte bezbednosti.

Sposobnost bezbednog i efikasnog obavljanja pilotske profesije u velikoj meri zavisi od fizičkog zdravlja, jer izazovi posla, a naročito treba napomenuti pilote u dugolinijskom saobraćaju (ultra long-haul), troše ljudske zdravstvene resurse, dugi sati sedenja provedeni na liniji, izazovne situacije, složeni sistemi aviona, česte nepredviđene situacije, ali i promene vremeskih zona i kontinenata. Dugotrajno sedenje i koncentracija tokom letenja ili čak tokom samih priprema na zemlji, kao i hronični umor i nedostatak sna, stvaraju potencijalne nelagodnosti i probleme kao što su mišićno-skeletne tegobe, dobijanje telesne težine (ukusna i lepo pripremljena hrana na avionu koja se konzumira puna je kalorija), kardio-vaskularne probleme i pre svega mogući oslabljeni imuno sistem.

Zdrav životni stil i preventiva su osnove dobre karijere pilota

Današnja kultura življenja i svi činioci koji podržavaju dobru kondiciju i unapređenja zdravlja, u isto vreme omogućavaju pilotima održavanje fizičke i mentalne stabilnosti, tako da sve preporuke govore da je redovno vežbanje i plivanje izuzetno korisno za pilote tokom slobodnog vremena radi suprotstavljanja modernom načinu života, a u isto vreme svim izazovima profesije u današnje vreme. Adekvatna i uravnotežena ishrana je takođe bitan činilac u održivosti životnog stila pilota, što uz redovne sportske i rekreativne aktivnosti pruža trajnu energiju promovišući opšte fizičko zdravlje a samim tim i poboljšanje mentalne budnosti, a sve aktivnosti bi trebalo, kako kažu stručnjaci, da upotpune idealno prilagođenje dnevnim potrebama uz svakako uputstva pre svega lekara ili stručnjaka iz oblasti fitnesa.

Introspektivni prilaz ličnosti pilota i samosvesnost imaju veliki primat širom sveta i kao takvi i egzistiraju među profesionalnim letačima, tako da je recimo uz ličnu i profesionalnu potrebu nošenja zaštitnih UV sunčanih naočara, takav pristup postao i jedan modni kulturološki detalj širom sveta uz naravno razne modele „pilotskih“ satova, kreirajući imidž stabilne i neustrašive ličnosti.

Svi ovi elementi ohrabruju buduće pilote koji će upravljati najsavremenijim tehnologijama letelica da ostanu čvrsti u svojim profesionalnim namerama ali i da ostanu uvek svesni, čak i uz iskusne letače, potencijalnih problema koje nosi ova profesija. Međutim, ostaje i glavno pitanje širom sveta, da li ekspanzija komercijalnog avio-saobraćaja sa školovanjem novih pilota i održanjem postojećih iskusnih u saobraćaju, prati kontinuirani kvalitet zdravsvenih i fizikih sposobnosti, obzirom da u današnje vreme na svim meridijanima imamo i do 20.000 aviona u vazduhu u svakom trenutku. Svakako postoji poverenje i nada u sve delove sistema koji sačinjavaju operativni proces, a pre svega pilote i ostale članove posade.