Naslovna Vesti Istorija

Nova pravila za ručni prtljag u SAD, u zavisnosti od prevoznika ili aerodroma

Opensky

Jan 05, 2025

Američka uprava za bezbednost transporta (TSA) i pravila, propisuje procedure i standarde vrsta pakovanja prtljaga u SAD prilikom putovanja, tako da je i domen check-in procedura odnosno pravila ručnog i predatog prtljaga specificiran. Ali, u isto vreme veliki broj avio prevoznika u Americi ne postavlja identična pravila tako da su neki fleksibilniji, neki strožiji, a opet u zavisnosti od veličine i prometa aerodroma, od vrste destinacije ili gustine popunjenosti određenih letova.

Generalna pravila ručnog prtljaga

Da podestimo, generalna pravila prilikom putovanja ručnog prtljaga, gde putnik ima pravo na lične predmete u okviru ručnog prtljaga čime se smatra ženska tašna, mali ranac, torba za pelene, futrola za fotoaparat ili bilo koja vrsta predmeta koja može stati ispod sedišta ispred vaših nogu u kabini aviona. Torba za ručni prtljag nije standardizovana, pa se može definisati i kao veći ranac, manji kofer ili već fabrički dimenzionirani kofer- trolley koji je pogodan za prostor iznad sedišta. Međutim, suštinski je bitno, u zavisnosti od prevoznika, da taj prtljag ne prelazi određenu težinu (uglavnom do 8 kg) ili ne prelazi određene dimenzije, opet u manjoj meri u zavisnosti od prevoznika i njegove flote.

American Airlines namerava da uvede stroža pravila

Jedan od tri najveća američka prevoznika, American Airlines namerava recimo da uvede stroža pravila po pitanju ručnog prtljaga tokom 2025. u vezi sa veličinama torbi ili manjih kofera, kao i ograničenjima prilikom ulaska u kabinu aviona. Kompanija u ovom trenutku dozvoljava putniku da unese jednu ličnu stvar (npr torba za lap-top, malu torbu ili ranac) i jedan komad ručnog prtljaga. Dimenzije ličnih stvari ne smeju prelaziti dimenzije 45x35x20 cm, dok ručni prtljag mora biti ograničen do dimenzija 55x35x22 cm uključujući točkiće i ručke.

Politika unosa ručnog prtljaga takođe zavisi i od prevoznika odnosno veličine aviona na liniji i kapaciteta aerodroma. Primera radi, aerodrom Majami poznat je po strožim kontrolama i apsolutnom odvajanju  torbi koje i malo prelaze propisane dimenzije, a sva očekivanja u SAD su da će nova uvedena pravila zahtevati dodatna ograničenja dimenzija ručnog prtljaga i ličnih stvari, što će putnicima stvoriti dodatnu glavobolju pri pakovanju i selekciji neophodnih stvari potrebnih u ručnom bagažu.

Razlog dodatnih restrikcija ručnog prtljaga

Nove promene pri politici standarda ručnog prtljaga u priličnoj meri su, kako se navodi, inspirisane novim Evropskim regulativama koje već od septembra prošle godine postavljaju stroža pravila za unos ručnog prtljaga, a glavni cilj je smanjenja kašnjenja uzrokovanim pretrpanim kabinama i dodatnim vremenom koje je potrebno posadi da adekvatno postavi prtljag u kabini, kao i usklađivanja međunarodnih standarda. Ali, isto tako treba imati na umu da su ova pravila svakako motivisana dodatnim profitom radi prijave i naravno naplate dodatnih ili predimenzioniranih torbi što stvara značajne prihode kompanijama.

Dobar savet bi značio putnicima da provere svoje torbe pre započinjanja putovanja pre ili tokom boravka u SAD, i ukoliko se putuje sa kompanijom American Airlines ili nekim drugim operatorom provere pravila za unos torbi. Takođe je bitno pridržavati se pravila koje je propisala TSA ili FAA (Federalna uprava za civilnu avijaciju) o listi zabranjenih predmeta za unos u kabinu, odnosno unos litijumskih baterija, velikih dronova, suzavca, ili švajcarskog noža. Ukoliko torba prelazi dimenzije moraćete predati vaš ručni prtljag koji ide sa ostalim predatim prtljagom.

Air Serbia i JetBlue, pravila ručnog prtljaga na letovima za SAD i unutar SAD

Air Serbia sprovodi kompanijske procedure na linijama za SAD, tako da je ručni prtljag u ekonomskoj i biznis klasi ograničen na 8 kg, kao i lične stvari do 4 kg težine za unos u kabinu. Američki partner srpske kompanije unutar Amerike JetBlue sprovodi svoje procedure ručnog prtljaga, koje se uglavnom klasifikovane po vrstama tarifa (Blue, Extra Blue, Mosaic i Mint) pa su na osnovu toga i drugačiji standardi unosa ručnog prtljaga, mada kod ove kompanije ne postoje težinska ograničenja već samo ona  u dimenzijama, koje variraju. Uzimajući u obzir da određeni broj putnika srpskog prevoznika koristi i letove ovog američkog prevoznika preko Njujorka ili Čikaga, prethodmo je dobro kontaktirati svog agenta u vezi procedura odnosno kompaniju Air Serbia ili pročitati pravila na stranici JetBlue baggage, cancellation and other fees.